‘Çin’deki şeffaf mezarlık’ arkeoloji müzesi çıktı

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun Çin’de bazı köylerdeki şeffaf mezarları gösterdiği ileri sürüldü. Cam tavanı olan çukurlar ve içindeki insan kalıntılarının göründüğü video üzerinde yapılan inceleme ise bu iddianın gerçeği yansıtmadığını ortaya koydu.

Teyit.org’un incelemesine göre, tersine görsel arama sonuçları, iddiaya konu olan videodaki mezarların Çin’deki bir arkeolojik alanda keşfedilen mezar çukurları olduğunu gösterdi. Buna göre, şeffaf tavanla örtülen çukurlar başkent Pekin’in yaklaşık 500 kilometre güneyinde Anyang şehri yakınında bulunan Yin Xu arkeoloji bölgesinde sergileniyor. Yin Xu geç Shang Hanedanlığı’nın (M.Ö 1330 – 1046) eski başkenti. Bölgede 1920’lerde başlayan harabe kazılarında çok sayıda arkeolojik buluntu gün yüzüne çıkarılmış.

‘KURBAN ÇUKURLARI’NDAKİ İNSAN KALINTILARINI GÖSTERİYOR

İddiaya konu olan videodaki şeffaf mezarlar ‘kurban çukuru’ adı verilen çukurlarda bulunan insan kalıntılarını gösteriyor. Buradaki insanların hizmetkar, savaşçı ya da köle olduğu ve kurban edildiğine inanılıyor. İnsan mezarlarının yanı sıra savaş arabalarına ait çukurlar ve atların kalıntıları da bulunmuş. Tarihi mezarların olduğu bu alan Yin Xu müzesi bünyesinde sergileniyor. Müzeyi gezen ziyaretçilerin şeffaf mezarları görüntülediği çok sayıda fotoğraf da müzenin konum bilgilerinde görülebiliyor.

İddia videosundan alınan görsellerle Yin Xu müzesinde sergilenen antik çukurlar ve kalıntıların da aynı olduğu görülebiliyor. Yani video, Çin’de halihazırda kullanılan camdan mezarları değil yaklaşık 3000 bin yıllık insan kalıntılarının toplandığı çukurları gösteriyor.

Çin’deki en uzun arkeolojik kazı süresine sahip olan ve en geniş alana yayılan antik başkentte özellikle saray ve tapınak kalıntılarıyla diğer mimari yapılar, kraliyet mezarları, çeşitli kalıntıların olduğu çukurlar, kaplar, silahlar, müzik aletleri dahil olmak üzere çok sayıda zarif işçilikle yapılmış bronz eşyalar da bulunmuş.

Ayrıca Çin harflerinin tarihlenmesinde önemli yeri olan “Kehanet Kemikleri” denen ve kemikler üzerine yazı örnekleri bulunan materyaller de keşfedilmiş.

ÇİN’DE CAM MEZAR GELENEĞİNE RASTLANMIYOR

Çin cenaze gelenekleri hayatını kaybeden kişinin ve ailesinin nereden geldiğine bağlı olarak değişiklik gösterse de bazı temel gelenekler mevcut. Çinliler, yaşamlarını yitirdikten sonra genel olarak Budzim, Taozim, Konfüçyüsçuluk ve Hristiyanlık gibi inançlara ve kişisel tercihlerine göre ya gömülüyor ya da yakılıyor. İnançları gereği tabutun içine ‘yolu aydınlatmak’ için bir ayna ile ölen kişinin öbür dünyada iyi beslenmesi için biraz tahıl ve kullanabileceği parayla beraber bazı kişisel eşyalar da koyulabiliyor. Çin’deki ölüm ritüellerinde cam, şeffaf mezar uygulandığı bilgisine rastlanmıyor.

Ülkelerin cam mezar şeklinde genel bir ölü gömme ritüelleri olmasa da bunu anımsatan bazı istisnalar görülmüş. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nin Vermont eyaletindeki New Haven şehrinin Evergreen Mezarlığı’nda böyle bir mezar bulunuyor. Tepesinde büyük bir beton levha bulunan mezarın gökyüzüne bakan küçük bir cam penceresi var.

Fakat zaman içinde camdaki berraklığın kaybolmasından ötürü mezarın içi görünmüyor. Mezardaki Timothy Clark Smith’in diri diri gömülmekten korktuğu ve mezarının bu şekilde özel olarak hazırlandığı hatta yardım sinyali verebilmek için elinde çanla gömüldüğü aktarılmış. Ölü defnetme şekilleri bazen iklimden kaynaklanan zorluklardan bazen alanın yetersiz olmasından ya da inançlardan gelen ritüellerden ötürü farklılık gösterse de şeffaf mezarların dünyada yaygın bir gelenek olmadığını söylemek mümkün.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x